اينجا هستيد: سایت حقوق > حقوق جزا > آیین دادرسی کیفری > اجرای قانون جدید آئین دادرسی کیفری از ابتدای تیر
به وسیله‌ی مهدی طهماسبی
منتشر شده: 12 ژوئن 2015

اجرای قانون جدید آئین دادرسی کیفری از ابتدای تیر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، خدائیان معاون حقوقی قضایی گفت: در اجرای قانون در جهت دفاع از حقوق متهم اقدامات بسیارموثری اتفاق افتاده است؛ چه در مرحله تحقیق و مقدمات و چه در مرحله رسیدگی در محاکم قانون. قانون دادرسی نخستین بار در سال 1390 شمسی تحت عنوان اصول محاکمات جزایی به تثبیت رسید. این قانون بیش از 60 سال در بررسی های کیفری کشور حاکم بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش برای اثبات است.
خدائیان افزود: اجرای قانون در دادسرای استان با هم خواهیم داشت یعنی افزون بر رئیس دادگستری که نظارت بر دادگستری را بر عهده دارد، استان و مرکز نظارت دارند و آموزش های لازم را ارائه دهند.
رئیس دادگستری استان تهران رعایت نظم و انضباط اداری را یک ضرورت برشمرد و تصریح کرد: باید در ایفای وظایف بر نظم اداری اهتمام ورزید و اقتضای الگو پذیرفتن از اسوه هایی نظیر امام راحل و همچنین مقام معظم رهبری این است که مجری توصیه ها و سجایای اخلاقی و همچنین شیوه عمل آنان باشیم؛ زیرا نگاه مردم به مسند قضاوت، نگریستن به جایگاه یک فقیه، امام و رهبری است.
سیاست اصلی ما حفظ و تکریم و پاسداشت منابع انسانی و سلامت اداری است و برای تحقق آن سه برنامه محوری شامل، پیشگیری از بروز تخلف، تذکر به افرادی که در معرض آن قرار دارند و در نهایت برخورد مناسب با افراد متخلف در دستور کار ما قرار دارد.
خدائیان افزود: به اجرایی شدن حتمی قانون آیین دادرسی کیفری جدید از ابتدای تیر امسال گفت:در این راستا جلسه های متعددی تشکیل و ساز و کارهای لازم پیش بینی شده اند و در موعد مقرر این قانون اجرا خواهد شد.
وی همچنین بر اجرای دستورهای رئیس قوه قضائیه به ویژه دستور ساماندهی اجرای احکام، دستور کار ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری و دستور عفو، تاکید کرد و گفت: مقامات مختلف قضایی موظف به اجرای این دستورها هستند و هیچ گاه نباید از اجرای آن غافل شوند و لازم است به صورت مرتب گزارش اجرای آن به دادگستری کل استان ارائه شود.
سرپرست دادگستری استان تهران همچنین بر استفاده موثر از فناوری های نوین و برخورداری همه جانبه از قابلیت های منحصربه فرد سامانه مدیریت پرونده های قضایی تاکید کرد و گفت: در این زمینه باید آموزش های لازم به همه همکاران ارائه شود همچنین با ابلاغ برنامه سال 94 این دادگستری، همه مدیران موظف اند میزان پیشرفت برنامه را به صورت ماهانه رصد کنند و شرایط دسترسی سهل و آسان مردم به مدیران قضایی را فراهم سازند.
دانلود مصاحبه