اينجا هستيد: سایت حقوق > آموزش حقوق > آموزش حقوق در آمریکا > تحصیل در رشته حقوق در ایالات متحده
به وسیله‌ی حقوق
منتشر شده: 13 دسامبر 2014

تحصیل در رشته حقوق در ایالات متحده

 رشته حقوق در مقطع کارشناسی در ایالات متحده ارائه نمی گردد. دانشجویان قبل از درخواست برای پذیرش در رشته حقوق تحصیلات چهار ساله کارشناسی خود را در یک رشته دیگر به اتمام می رسانند. دوره های آموزشی به اصطلاح «پیش حقوق» وجود دارد، اما اکثر دانشجویانی که به ادامه تحصیل در رشته حقوق می پردازند مدارک خود را در یکی از رشته های علوم انسانی، علوم اجتماعی یا علوم رفتاری اخذ کرده اند. تحصیل در دانشکده های حقوق در ایالات متحده بیشتر از آنکه به دانش و اطلاعات قبلی راجع به رشته حقوق نیاز داشته باشد، مستلزم برخورداری از اندیشه تحلیلی و مهارت های نوشتاری است.

اولین برنامه های تحصیلی حرفه ای دارای مدرک تحصیلی
اولین برنامه های حرفه ای دارای مدرک تحصیلی در رشته حقوق، مدرک دکترای حقوق (J.D. ) را اعطاء می کنند. انجمن دانشکده های حقوق آمریکا توصیه کرده است که به لحاظ ماهیت منحصر به فرد نظام حقوقی هر کشور، دانشجویان خارجی مقطع معادل J.D. را در کشور زادگاه خود به اتمام برسانند. برنامه های J.D. در ایالات متحده بیش از حد روی آمادگی برای وکالت تمرکز می کند و لذا برای دانشجویانی که قرار است در خارج از ایالات متحده مشغول به کار شوند مناسب نیست.
به هر حال، ممکن است برنامه J.D. برای وکلای خارجی که از قبل دانش و اطلاعات کافی راجع به نظام حقوقی کشور زادگاه خود دارند و شغل ایشان به نحوی مربوط به ایالات متحده است نیز مناسب باشد. و برای افرادی که علاقمند هستند مجوز وکالت در آمریکا را اخذ کنند، یک مدرک J.D. از دانشکده مورد تأیید «انجمن وکلای دادگستری آمریکا» (American Bar Association ) (ABA ) پیش نیاز لازم در کلیه محاکم قضایی ایالات متحده است.
دانشجوی برنامه J.D. مورد تأیید باید حداقل هشتاد و چهار ساعت ترمی تحصیلی، معادل سه سال تحصیلی را به اتمام برساند. این سال ها نوعی تحصیلات عمومی را فراهم می سازند که به منظور آموزش تفکر حقوقی در نظر گرفته شده است نه آموزش جزئیات قوانین حقوقی.
طی سال اول تحصیلات، کلیه دانشجویان دروسی را در زمینه قوانین مالکیت، قراردادها و صدمات و خسارات قابل طرح در دادگاه مدنی (قانون صدمات و خسارات شخصی) فرا می گیرند. سایر دروس تا حدودی متفاوت هستند —معمولاً ترکیبی از حقوق جنایی، حقوق اساسی، آیین دادرسی مدنی و مقدمه ای برای نظام های حقوقی تدریس می گردد.
طی سال های دوم و سوم، ممکن است برنامه درسی به طور دقیقی تعریف گردد، و یا بسته به دانشکده، دانشجویان مجاز به انتخاب واحدهای اختیاری باشند. کلیه دانشکده ها موظف به ارائه دروسی در زمینه اخلاق حقوقی هستند.
درس ها با استفاده از روش پرونده تدریس می شود. اساتید دانشجویان را ملزم می سازند که به سؤالاتی در خصوص پرونده هایی که مطالعه کرده اند پاسخ گویند و از استدلال های خود دفاع کنند. تکالیف خواندنی سنگین است. نمرات اغلب مبتنی بر آزمون های پایان ترم یا پایان سال است.

برنامه های تحصیلات تکمیلی
میزان مطالبی که در برنامه J.D. آموخته می شود برای تخصص در یک گرایش خاص کافی نیست. برای یافتن فرصت هایی برای تخصص عمقی یا تحصیلات حقوقی تطبیقی، وکلای تحصیل کرده در خارج از ایالات متحده باید به برنامه های تحصیلات تکمیلی رشته حقوق در ایالات متحده متوسل شوند.
بسیاری از 196 دانشکده حقوقی که توسط انجمن وکلای آمریکا برای برگزاری دوره های J.D. مورد تأیید قرار گرفته اند برنامه های تحصیلات تکمیلی نیز ارائه می دهند. اکثر دانشکده های حقوق متقاضیانی را می پذیرند که معادل مدرک J.D. خود را در کشوری غیر از ایالات متحده اخذ کرده اند، گرچه برخی از برنامه ها با گرایش خاص در زمینه نظام های حقوقی ایالات متحده (مانند قانون مالیات) ممکن است دانشجویان خارجی را قبول نکنند، و پذیرش در بسیاری از دانشکده های دیگرمستلزم برخورداری از دانش و اطلاعات راجع به سیستم مبتنی بر قوانین عرفی انگلیسی است.
بسیاری از دانشکده های حقوق برنامه هایی را ارائه می دهند که به طور اخص برای وکلای تحصیل کرده در خارج از ایالات متحده طراحی شده است، و اغلب شامل حال افرادی می شوند که اطلاعات قبلی در زمینه قانون عرفی ندارند. این برنامه ها عبارتند از برنامه هایی که مدارکی مانند کارشناسی ارشد حقوق تطبیقی (M.C.L. )، کارشناسی ارشد حقوق قضای تطبیقی (M.C.J. )، کارشناسی ارشد نهادهای حقوقی (M.L.I. )، یا کارشناسی ارشد حقوق (LL.M. ) در حقوق بین الملل یا حقوق تطبیقی و نیز برخی برنامه های LL.M. عمومی یا فردی اعطاء می کنند. این برنامه ها که به منظور آشنا سازی وکلای خارجی با قوانین حقوق ایالات متحده در نظر گرفته شده اند معمولاً یک سال تحصیلی طول می کشند.آنها اغلب مستلزم ارائه یک پایان نامه هستند و معمولاً آمیزه ای از یک یا دو دوره آموزشی مقدماتی ویژه در زمینه حقوق ایالات متحده و درس هایی هستند که توسط دانشجو از بین درس های معمولی دوره های J.D. انتخاب می شوند.
سایر برنامه های LL.M برای وکلایی طراحی می شوند که علاقمند به کسب تخصص در آن زمینه هستند. برنامه درسی معمولاً نسبت به برنامه های LL.M ، M.C.L. ، M.C.J. و M.L.I. عمومی سازمند تر است و دانشجو ملزم است درس های بیشتری را در زمینه تخصص مورد نظر بگذراند. برخی از گرایش های تخصصی LL.M موجود عبارتند از قانون انرژی، قانون محیط زیست، قانون بانکداری، قانون دارایی های فکری، قانون دریایی و امثال آن.
برخی از دانشکده ها برنامه های LL.M طراحی شده فردی را ارائه می دهند. افرادی که مایل به کسب تخصص در زمینه خاصی از حقوق هستند باید این برنامه ها و نیز برنامه هایی که اعلام می کنند که تخصص مورد نظر را ارائه می کنند را مد نظر قرار دهند. بررسی سوابق هیئت علمی و مکاتبه با مسئولین برنامه می تواند در تعیین اینکه آیا برنامه متناسب با نیازهای دانشجو هست یا خیر مؤثر باشد.
برنامه های دکترای حقوق فقط توسط دانشکده های معدودی ارائه می گردد و این برنامه ها عموماً فارع التحصیلان را برای مشاغل دانشگاهی آماده می سازند. این برنامه ها عموماً مدرک دکترای علوم قضایی (S.J.D. ) یا دکترای علوم حقوقی (J.S.D. ) اعطا می کنند —دروسی که باید برای اخذ این دو مدرک گذرانده شود هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.
قبولی وکلای تحصیل کرده در خارج از ایالات متحده در برنامه دکترای حقوق در ایالات متحده کاری بس دشوار است. برخی از دانشگاه ها فقط دانشجویانی را قبول می کنند که از قبل دوره کارشناسی ارشد خود را به اتمام رسانده اند. به احتمال زیاد همه آنها انتظار دارند که داوطلب پذیرش در برنامه دکترا مدرک معادل کارشناسی ارشد خود در یک دانشگاه به اتمام رسانده باشد. همچنین برخورداری از دانش و اطلاعات و نیز تجربه کاری فوق العاده قوی از دیگر پیش شرط های لازم برای پذیرش در برنامه های دکترا است.
حداقل شرایط اقامت برای برنامه های دکترای حقوق معمولاً یک سال تحصیلی است. بقیه برنامه شامل انجام تحقیقات مستقل در جهت نیل به مقصد است، که ممکن است یک الی سه سال دیگر طول بکشد. همچنین، پذیرش در اکثر برنامه ها مستلزم قبولی در یک آزمون شفاهی است.
به لحاظ آنکه برنامه های دکترا روی تحقیقات مستقل تمرکز می کنند، معمولاً دانشجو گرایش تحصیلی خود را تعیین می کند. باز هم لازم است علائق هیئت علمی بررسی گردد.

آموزش های کوتاه مدت
برخی از دانشکده های حقوق در ایالات متحده و سایر ارائه دهندگان آموزش های حقوقی به ارائه دوره های آموزشی کوتاه مدتی می پردازند که برای وکلای تحصیل کرده در خارج از ایالات متحده در نظر گرفته شده است و یا به نظر می رسد مورد علاقه آنها باشد. این برنامه ها که معمولاً در فصل تابستان ارائه می گردد ممکن است گزیده ای از درس ها را ارائه کنند تا دانشجو از بین آنها دروس دلخواه خود را انتخاب کند و یا اینکه روی مقدمه ای بر حقوق ایالات متحده، انگلیسی برای اهداف حقوقی، یا موضوعاتی ویژه مانند قانون دارایی های فکری یا قانون محیط زیست تمرکز می کنند. کنفرانس های حرفه ای یکی دیگر از گزینه های آموزشی کوتاه مدت هستند که معمولاً مدت زمان آنها کمتر است.

موسسه بین‌المللی مطالعات حقوقی و اطلاع‌رسانی دادراهبرد، مشاور شما در أخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا از اروپا (خصوصاً فرانسه) و آمریکا

 


از سایت educationusa