اينجا هستيد: سایت حقوق > آموزش حقوق > آموزش حقوق در آمریکا > درخواست برای پذیرش در یک برنامه M.B.A.
به وسیله‌ی حقوق
منتشر شده: 13 دسامبر 2014

درخواست برای پذیرش در یک برنامه M.B.A.

 با وجود صدها دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی در سراسر ایالات متحده که به ارائه برنامه های M.B.A. می پردازند، مجموعه متنوعی از رویه های درخواست و پذیرش M.B.A. وجود دارد. به هر حال، کلیه درخواست های M.B.A. مستلزم موارد زیر می باشند:
۱. فرم اطلاعات عمومی. معمولاً ساده ترین بخش درخواست شما است که راجع به اطلاعاتی نظیر نام، تاریخ تولد، وضعیت تأهل، سوابق تحصیلی، و غیره سؤال می کند. فقط اطلاعات کلی!
۲. توصیه نامه ها. معمولاً توصیه نامه های محرمانه ترجیح داده می شود. سعی کنید افرادی را انتخاب کنید که شما را به خوبی می شناسند و می توانند به نحوی مؤثر استعدادهای شما را مورد تأکید قرار دهند. بسیاری از دانشگاه ها درخواست می کنند که آمیزه ای از معرفی نامه های علمی و مرتبط با کار ارائه گردد تا کارمند مسئول پذیرش بتواند به درک بهتری از توانمندی های علمی و عملی شما نائل گردد.
۳. تجربه کاری. در اکثر درخواست ها از شما خواسته می شود که یک پیشینه کاری یا رزومه ارائه دهید. لطفاً توجه داشته باشید که بسیاری از برنامه های M.B.A. ایالات متحده، به ویژه برنامه هایی که رقابت شدیدی بر سر آنها وجود دارد، شدیداً داوطلبانی را ترجیح می دهند که حداقل دو سال تجربه کاری مفید دارند.
اگر مایل هستید بدون داشتن تجربه کاری قابل ملاحظه درخواست پذیرش دهید، آن دسته از برنامه های M.B.A. را انتخاب کنید که به بخش تجربه کاری درخواست شما اهمیت کمتری می دهند.
۴. سؤالات تشریحی. آماده باشید که حداقل یک مقاله بنویسید. برخی از دانشگاه ها چندین مقاله می خواهند و موضوعات مقالات هم متنوع است. معمولاً دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی تعیین می کنند که طول مقاله باید چقدر باشد. راجع به موضوعات تعیین شده بنویسید و مقاله ای با طول مناسب تهیه کنید. از به کار بردن جملات عمومی خودداری کنید و به جای آن از مثال های خاصی که علائق، توانایی ها و آمادگی شما برای تحصیلات M.B.A. را نشان می دهند استفاده کنید.
نمونه هایی از سؤالات تشریحی به شرح زیر است: «یک محظور اخلاقی که تجربه کرده اید را شرح دهید و بگویید چگونه از عهده آن برآمدید» (دانشگاه کالیفرنیا/برکلی)؛ «چه سمت ها و مسئولیت هایی بر عهده دااشته اید...؟ این سمت چه تأثیری بر آمادگی شما برای یک شغل مدیریتی داشته است؟» (دانشگاه کالیفرنیای جنوبی)؛ و یا فقط «خلاصه ای از زندگی نامه خود [را ارائه دهید]» (دانشگاه دوکوسنDuquesne/ ).
۵. سوابق علمی. باید سوابق فعالیت های علمی در کلیه مؤسسات آموزشی که بعد از تحصیلات متوسطه در آنها حضور یافته اید را ارائه دهید. چنانچه سوابق علمی شما به زبانی غیر از زبان انگلیسی باشد، باید ترجمه تأیید شده آنها به زبان انگلیسی ارائه گردد. کارمندان مسئول پذیرش باید دوره های آموزشی که شما گذرانده اید، نمراتی که کسب کرده اید و شواهدی دال بر اعطای مدرک به شما را ملاحظه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر، به دستورالعمل های درخواست فردی مراجعه کنید.
۶. نمرات آزمون ها. تقریباً همه برنامه های M.B.A. نیاز به GMAT ، یک آزمون استعداد برای سنجش توانایی های تحلیلی، کمی و کلامی، دارند. آزمون تافل هم برای اکثر متقاضیانی که اهل کشورهای غیر انگلیسی زبان هستند اجباری است. دانشگاه ها معمولاً حداقل نمره تافل لازم برای پذیرش را اعلام می کنند. به هر حال، نمرات GMAT قابل قبول به میزان قابل ملاحظه ای متفاوت است. نمرات GMAT تنها یکی از بخش های درخواست برای پذیرش هستند و با توجه سایر قسمت ها سنجیده می شوند، بنابراین هیچ نصاب دقیق و مشخصی وجود ندارد.
دانشگاه ها باید نمرات شما را مستقیماً از «اداره آزمون های تحصیلی» دریافت کنند. راهنمایی های لازم در خصوص محلی که نمرات آزمون ها باید به آنها ارسال گردد در بروشورهای ثبت نام ارائه شده است.
۷. گواهی منابع مالی. در این فرم از شما خواسته می شود که شواهدی دال بر موجود بودن بودجه کافی برای ادامه تحصیل خود در ایالات متحده ارائه دهید. درخواست های M.B.A. مبلغ لازم برای هر سال تحصیل در آن دانشگاه را بر حسب دلار اعلام می کنند. این مبلغ به میزان چشمگیری از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. آماده باشید که صورت حساب های بانکی یا سایر اسناد مالی را ارائه دهید که حاکی از توانایی مالی شما برای پرداخت هزینه های تحصیلی باشد. 
لطفاً توجه داشته باشید که کمک های مالی M.B.A. بسیار محدود است و همین کمک اندک هم اغلب برای شهروندان و ساکنین دائمی ایالات متحده رزرو می شود. در مواردی هم که کمک مالی وجود دارد، به شدت بر سر آن رقابت می شود و این کمک عموماً تنها شامل یک بورس تحصیلی جزئی است. هنگام درخواست برای پذیرش، این موارد را مد نظر قرار دهید، زیرا حتی اگر پذیرفته شوید، بدون ارائه شواهد و مدارکی دال بر داشتن منابع مالی کافی، نمی توانید ویزای دانشجویی بگیرید.
۸. هزینه های رسیدگی به درخواست. درخواست برای پذیرش در تقریباً همه دانشگاه ها مستلزم پرداخت هزینه رسیدگی به درخواست است. این هزینه بسته به دانشگاه مورد نظر می تواند بین 35$ تا 150$ دلار باشد.

توصیه هایی برای متقاضیان M.B.A.
از قبل برنامه ریزی کنید. اکثر برنامه های M.B.A. فقط برای ترم پاییزه، که در ماه اوت یا سپتامبر آغاز می شود، دانشجو می گیرند. بسته به دانشگاهی که می خواهید در آن ادامه تحصیل دهید، مهلت درخواست برای برنامه های M.B.A. می تواند یک سال قبل از شروع برنامه باشد. مهلت اکثر برنامه های M.B.A. از ژانویه تا آوریل است. شما باید قبل از پایان مهلت درخواست برای پذیرش، در آزمون های تاقل و GMAT شرکت کنید.
مهلت درخواست برای پذیرش را به دقت بررسی کنید. در برخی از دانشگاه ها آخرین مهلت برای ثبت نام متقاضیان خارجی زودتر از آخرین مهلت برای متقاضیان آمریکایی است. برخی از برنامه های M.B.A. هم دارای چندین مهلت درخواست هستند، یعنی اینکه دو یا سه مهلت مختلف را برای متقاضایان ارائه می دهند. اغلب در این گونه موارد، هر چه دیرتر درخواست دهید، با رقابت شدیدتری مواجه خواهید بود. پس هرچه زودتر در خصوص درخواست برای پذیرش اقدام کنید.
برای پذیرش در بیش از یک دانشگاه درخواست دهید. به خاطر داشته باشید که برنامه های M.B.A. تمایل دارند تعداد زیادی درخواست پذیرش از متقاضیان واجد الشرایط قبول کنند که اغلب ازظرفیت واقعی پذیرش آنها بیشتر است، بنابراین نمی توانید مطمئن باشید که در انتخاب اول خود پذیرفته خواهید شد.
حتی الامکان درخواست پذیرش خود را تایپ کنید. درخواست های تایپ شده حرفه ای تر به نظر می رسد و خواندن آنها هم برای کارمند مسئول پذیرش آسان تر است. درخواست را به دقت بررسی کنید تا مبادا دارای غلط باشد و از یک نفر دیگر هم خواهش کنید که درخواست شما را به دقت مطالعه کند. توجه به جزئیات و مهارت های ارتباطی قوی در دنیای کسب و کار بسیار ضروری هستند —به کمیته پذیرش M.B.A. نشان دهید که شما از قبل شروع کرده اید که خود را آماده کنید.
حتماً فعالیت های کارآفرینی و فعالیت های فوق برنامه مرتبط با کسب و کار خود را به دقت بیان کنید. این فعالیت ها، حتی اگر تجارب تجربه کاری تمام وقت نباشند، خلاقیت، ابتکار عمل و قدرت مدیریت شما را نشان می دهند، ویژگی هایی که کمیته های پذیرش دانشجو مایل به دیدن آنها هستند.
به صورت آنلاین درخواست دهید و یا همه چیز را از طریق پیک یا پست ارسال کنید. پست زمینی قطعاً ارزانتر اما در عین حال کندتر و غیر قابل اطمینان تر است. لازم است درخواست شما به موقع به مقصد برسد.
بعد از تکمیل درخواست ها و ارسال آنها، دوره انتظار آغاز می شود. برخی از دانشگاه ها وصول درخواست شما را اعلام و درخواست می کنند که مدارکی که احیاناً از قلم افتاده را برای آنها بفرستید. سرانجام، در بهار یا اوایل تابستان تصمیم دانشگاه در خصوص درخواست پذیرش شما اعلام خواهد شد.

موسسه بین‌المللی مطالعات حقوقی و اطلاع‌رسانی دادراهبرد، مشاور شما در أخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا از اروپا (خصوصاً فرانسه) و آمریکا

 


از educationusa