اينجا هستيد: سایت حقوق > حقوق جزا > آیین دادرسی کیفری

مقالات كامل

 • آیین نامه اجرایی احراز عنوان ضابط دادگستری - سپتامبر 2015

  آیین نامه اجرایی احراز عنوان ضابط دادگستری
  شماره۱۰۰/۴۶۹۸۹/۹۰۰۰ ۱/۷/۱۳۹۴
  جناب آقای سینجلی جاسبی
  رئیس محترم هیأت مدیره و مدیرعامل روزنامه رسمی کشور
  تصویر آیین نامه شماره ۱۰۰/۴۶۹۸۸/۹۰۰۰ مورخ ۱/۷/۱۳۹۴ ریاست محترم قوه قضائیه با موضوع «آیین نامه اجرایی احراز عنوان ضابط دادگستری» جهت درج در روزنامه رسمی به پیوست ارسال می گردد.
  مدیرکل دبیرخانه قوه قضائیه ـ محسن محدث
  آیین نامه اجرایی احراز عنوان ضابط دادگستری
  در اجرای تبصره ۲ ماده ۳۰ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ و اصلاحیه آن و به (...)

 • دولت خسارت بازداشت‌های اشتباهی را می‌پردازد/ در دیوان عالی پرونده مسن نداریم - سپتامبر 2015

  رییس قوه قضاییه به استناد ماده 255 قانون جدید آیین دادرسی کیفری، حکم مربوط به کمیسیون ملی جبران خسارت را برای رسیدگی به اعتراض اشخاص بازداشت‌شده نسبت به تصمیم کمیسیون‌های استانی ابلاغ کرد که غلامرضا انصاری معاون نظارت و بازرسی دیوان عالی یکی از اعضای آن است.
  غلامرضا انصاری در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در خصوص نحوه فعالیت قانونی این کمیسیون‌ها و وظایف آن با اشاره به اینکه در قوانین قبلی به‌طور مشخص به خسارت بازداشت‌های اشتباهی اشاره نشده بود، گفت: کمیسیون جبران خسارات در قانون آیین دادرسی قبلی دیده نشده بود و از ویژگی‌های (...)

 • ضابطان دادگستری و تکالیف آنها در قانون آیین دادرسی کیفری - اوت 2015

  قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۹۲ اصلاحی ۲۴/ ۳/ ۹۴ ضمن تعریف ضابط دادگستری و مشخص کردن مصادیق آن به بیان تکالیف آنها پرداخته است.
  قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۹۲ فصل دوم از بخش دوم خود را به ضابطان دادگستری و تکالیف آنان اختصاص داده است. این فصل مواد ۲۸ تا ۶۳ قانون مذکور را در بر می‌گیرد.
  قانونگذار در ماده ۲۸ این قانون در تعریف ضابط دادگستری آورده است: ضابطان دادگستری مامورانی هستند که تحت نظارت و تعلیمات دادستان در کشف جرم، حفظ آثار و علائم و جمع‌آوری ادله وقوع جرم، شناسایی، یافتن و جلوگیری از فرار و مخفی شدن متهم، تحقیقات مقدماتی، ابلاغ اوراق و اجرای (...)

 • شیوه اجرای ماد‌ه 477 قانون جد‌ید‌ آئین د‌اد‌رسی کیفری رسید‌گی مجد‌د‌ به آرای خلاف شرع بیّن - اوت 2015

  ماد‌ه 477 قانون جد‌ید‌ آئین د‌اد‌رسی کیفری د‌ر حالی شیوه جد‌ید‌ی را برای تجد‌ید‌نظر د‌ر آرای«خلاف بیّن شرع» پیش‌بینی کرد‌ه است که هنوز ماد‌ه 18 قانون تشکیل د‌اد‌گاه‌های عمومی و انقلاب نسخ نشد‌ه و راه برای اعاد‌ه د‌اد‌رسی از احکام حقوقی و کیفری از طریق اعمال این ماد‌ه باز است. اما مقررات جد‌ید‌ ماد‌ه 477 چیست؟
  تجد‌يد‌نظر و اعتراض به آراء قضايي محاکم د‌اد‌گستري از مباحث مهم و عمد‌ه قوانين مربوط به محاکمه و مجازات است. راه‌هاي اعتراض و تجد‌يد‌نظر نسبت به آراء محاکم د‌اد‌گستري به راه‌هـاي عـاد‌ي و طرق فوق‌العاد‌ه يا استثنايي تقسيم مي‌شوند‌. تجد‌يد‌نظر خواهي و (...)

 • بخشنامه رئیس قوه قضاییه جهت برخورد سریع و قاطع با عوامل تخریب منابع طبیعی - ژوئيه 2015

  بخشنامه به مراجع قضایی سراسر کشور
  در پی بیانات مهم مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در اهمیت و ضرورت صیانت از محیط زیست، خصوصا جنگلها، مراتع، منابع آبی و جلوگیری از تعدی و تخریب منابع طبیعی و تغییر کاربری بی رویه اراضی کشاورزی و لزوم جدیت و هماهنگی کلیه مسئولین کشور در حفظ و سلامت محیط زیست و با توجه به وظایف ذاتی دستگاه قضایی، مراجع قضایی سراسر کشور مکلفند:
  ۱ – ضمن رسیدگی سریع و قاطع به پرونده های ارجاعی، با جدیت بیشتری نسبت به برخورد با متخلفین از قانون، خصوصا افراد ذی نفوذ اقدام نموده و نباید هیچگونه کوتاهی و اغماضی در این رابطه صورت پذیرد.
  ۲ – دادستان (...)

 • مقایسه تغییرات در آیین دادرسی کیفری - ژوئيه 2015

  در جدول زیر می توانید مواد قانونی سابق را با موادی که به تازگی به تصویب رسیده مقایسه کنید: ماده سابق ماده جدید ماده ۱۳-هرگاه مرتکب جرم پیش از صدور حکم قطعی مبتلا به جنون شود، تا زمان افاقه، تعقیب و دادرسی متوقف میشود. مگر آنکه ادله اثبات جرم به نحوی باشد که فرد در حالت افاقه نیز نمی‌توانست از خود رفع اتهام کند. در این صورت به ولی یا قیم وی ابلاغ می‌شود که ظرف مهلت پنج روز نسبت به معرفی وکیل اقدام نماید. درصورت عدم معرفی، صرف نظر از نوع جرم ارتکابی و میزان مجازات آن وفق مقررات برای وی وکیل تسخیری تعیین می‌شود و تعقیب و (...)

 • جایگزین ماده ۱۸ قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب، در قانون جدید آیین دادرسی کیفری - ژوئيه 2015

  ماده 477: در صورتی که رئیس قوه قضائیه رأی قطعی صادره از هریک از مراجع قضائی را خلاف شرع بیّن تشخیص دهد، با تجویز اعاده دادرسی، پرونده را به دیوان عالی کشور ارسال تا در شعبی خاص که توسط رئیس قوه قضائیه برای این امر تخصیص می‌یابد رسیدگی و رأی قطعی صادر نماید. شعب خاص مذکور مبنیّاً برخلاف شرع بیّن اعلام شده، رأی قطعی قبلی را نقض و رسیدگی مجدد اعم از شکلی و ماهوی به‌عمل می‌آورند و رأی مقتضی صادر می‌نمایند.
  تبصره 1- آراء قطعی مراجع قضائی (اعم از حقوقی و کیفری) شامل احکام و قرارهای دیوان عالی کشور، سازمان قضائی نیروهای مسلح، دادگاههای تجدیدنظر و بدوی، دادسراها و (...)

 • اصلاحیه قانون آیین دادرسی کیفری و محدود کردن حق دفاع - ژوئيه 2015

  به موجب اصلاحیه قانون آیین دادرسی کیفری، تبصره ماده 48 بدین ترتیب اصلاح شد:
  تبصره ـ در جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی و همچنین جرائم سازمان یافته که مجازات آنها مشمول ماده 302 این قانون است، در مرحله تحقیقات مقدماتی طرفین دعوی، وکیل یا وکلای خود را از بین وکلای رسمی دادگستری که مورد تأیید رئیس قوه قضائیه باشد، انتخاب می نمایند. اسامی وکلای مزبور توسط رئیس قوه قضائیه اعلام می گردد.
  تبصره- اگر شخص به علت اتهام ارتکاب یکی از جرائم سازمان یافته و یا جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور، سرقت، مواد مخدر و روانگردان و یا جرائم موضوع بندهای (الف)، (ب) و (پ) (...)

 • مصونیت قضایی دادرسان و وکلای دادگستری‌ در نظام حقوقی ایران - ژوئن 2015

  دکتر محمد جعفر حبیب‏ زاده دانشیار گروه حقوق کیفری و جرم‏شناسی دانشگاه تربیت مدرس
  فرشته اسدی‏ دانش‏ آموخته کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم‏شناسی دانشگاه تربیت مدرس
  چکیده:
  جایگاه و موقعیت ویژهء دادرسان و وکلا سبب گردیده است که امروزه در اغلب نظام‏ های‏ حقوقی جهان،امتیازها و مصونیت‏ های قانونی خاص برای آنان به رسمیت شناخته شود.در تبیین فلسفهء وجودی این‏ گونه امتیازها،نظریه‏ های مختلف همچون«نظریه حسن خدمت»، «اعتبار شخصیت حقوقی دادرسان و وکلا» و «رعایت مصلحت و ضرورت انجام وظیفه»مطرح‏ گردیده است.تضمین استقلال قاضی، تأمین آزادی دفاع وکیل،موقعیت خاص اجتماعی آنان و (...)

 • « بازجوهای زن» به‌ زودی می رسند - ژوئن 2015

  بازجويي جزو خاطرات تلخ هر متهمي است فرقي هم ميان نوع اتهام و جرم واقع شده نيست. در اين بين كودكان و زنان آسيب پذير تر هستند و شايد دليل آن، نوع نگرش غالب در جامع در رابطه با فرآيند بازجويي باشد به هرحال نبايد فراموش كرد كه متهم تا زماني كه جرمش اثبات نشده مجرم نيست و نبايد حقوقش به عنوان يك شهروند عادي پايمال شود. قانونگذار براي حمايت از كودكان و زنان تصميم به وضع قانوني گرفته است كه شرايط بازجويي را براي اين دو گروه كمي آسان تر خواهد كرد و شايد در نهايت نگرش منفي در رابطه با بازجويي از كودكان و زنان از جامعه رخت بربندد. طبق ماده 42 آیین جدید دادرسی کیفری (...)

 • تبصره ماده 48 آئین دادرسی کیفری جدید مغایر با حق دفاع ملت است - ژوئن 2015

  اعضای هیات مدیره در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی کانون وکلای مرکز تاکید کردند؛ تبصره ماده 48 آئین دادرسی کیفری جدید مغایر با حق دفاع ملت است
  در حالی که همه چیز برای اجرای قانون جدید آیین دادرسی کیفری در اول تیر ماه مهیا می شد، ناگهان در دقایق پایانی تبصره ای به ماده 48 اضافه شد که همه را شوکه کرد. این قانون که در سال 1392 تصویب شده بود بعد از مدت ها قرار بود به مرحله اجرا برسد که اصلاحات نهایی آن بسیار چالش برانگیز شد.
  چالش برانگیز ترین قسمت اصلاحی تبصره ماده 48 این قانون بود. در حالی که ماده 48 اصل حق برخورداری از وکیل را برای متهم در مرحله تحقیقات (...)

 • جامعه حقوقي به اين قانون اميد بسته بود - ژوئن 2015

  احمدرضا اسعدی نژاد / وکیل پایه یک دادگستری
  قانون آیین دادرسی کیفری جدید در زمره قوانینی بود که بسیار مترقی و به روز تلقی مي‌شد؛ روند تهیه این قانون از سال 85 آغاز و اصلاح آن تا روزهای گذشته ادامه داشت!به موجب این قانون، متهم از حقوق بسیاری از جمله حق سکوت،حق داشتن وکیل و حق اطلاع از داشتن وکیل برخوردار شد. این قانون همچنین به دلیل ایجاد تحولات شکلی، رسیدگی با تعدد قاضی بویژه در دادگاه انقلاب بسیار به حفظ حقوق قانونی متهم کمک مي‌کرد.
  اما متاسفانه این قانون که مقرر بود 6ماه بعد از تصویب به مرحله اجرا درآید به دلایلی اجرای آن به تاخیر افتاد؛ از جمله اینکه قوه (...)

 • معيار انتخاب وكيل توسط رئيس قوه قضاييه چيست؟ - ژوئن 2015

  فرزانه سادات ابوالقاسمی/ وکیل پایه یک دادگستری
  با مداقه در روند و فرآیند تصویب قانون آيین دادرسی کیفری و اصلاح موادی از قانون آن‌هم قبل از اجرایی شدن آن که به نوبه خود اقدامي‌بی نظیر در تاریخ قانونگذاری کشور ایران بوده است به تبصره ای بر مي‌خوریم که به مانند وصله ناهمگون در بین مواد این قانون خود نمایی کرده و تمامي‌نوآوری‌های قانون آيين دادرسی کیفری را تحت الشعاع خود قرار داده و موجبات بحث های گسترده ای از سوی جامعه حقوقدانان کشور منجمله اساتید دانشگاه‌ها، قضات و حقوقدانان شده است. تبصره ذیل ماده 48 قانون آيین دادرسی کیفری ( اصلاحی 27/3/1394) از جهات ذیل (...)

 • دفاع مستقل از اجزاي نظام قضايي مقتدر است - ژوئن 2015

  آيين دادرسي كيفري جديد در سكوتي اعجاب‌انگيزاصلاح و تصويب شد. به دليلي همين سكوت نگراني‌هاي بسياري در رابطه با تغييرات اين قانون از زمان تصويب يعني سال 92 تا اول تير سال جاري وجود داشت كه با انتشار اخبار، نگراني‌ها رنگ واقعيت به خود گرفت و اعتراض هاي گسترده حقوقدانان را در پي داشت. از تبصره ماده 48 گرفته تا ماده 625 تا ضابط قضايي شدن سپاه و قانوني شدن هر آنچه كه تا چند روز پيش هرگز به ذهن حقوقدانان ورود نمي‌كرد. دكتر علی نجفی توانا رئیس هیأت مدیره کانون وکلای مرکز و استاد دانشگاه، پیمان حاج‌محمود عطار حقوقدان و وکیل دادگستری در نشستي به بررسی این موضوع از (...)

 • تأملي بر ماده 48 آيين دادرسي كيفري جديد - ژوئن 2015

  بهمن کشاورز/ وکیل دادگستری
  یکی از ویژگی های قانون آیین دادرسی کیفری جدید ( که هنوز معتقدم در مجموع یکی از بهترین متون تدوین شده بعد از انقلاب است) این بود که نه تنها پیش از آغاز اجرای آزمایشی، طرح اصلاحش داده شد، بلکه خود این اصلاحات همچنان در معرض تحول و تغییر بود که تا روز قبل از لازم الاجرا شدن در بسیاری از موارد، تکلیف روشن نبود .به هر حال شورای محترم نگهبان ظاهرا یک یا دو روز پیش از لازم الاجرا شدن، با قبول تغییراتی که کمیسیون قضایی در متن قانون برای تامین نظر شورای نگهبان داده بود،اصلاحات را تایید کرد صرفنظر از این سوال مقدر که آیا وقتی قانونی به (...)

 • شوک قانون آیین دادرسی کیفری بر حق دفاع! - ژوئن 2015

  آيين دادرسي كيفري نوين به تصويب شوراي نگهبان رسيده و در مرحله ابلاغ و اجرايي شدن قرار دارد. همان قانوني كه قرار بود مترقي‌ترين قانون كيفري تاريخ قانونگذاري ايران باشد اما قانونگذار در لحظه آخر تصميمي ديگر گرفت. به يكباره كاخ آرماني حقوقداناني كه در مدح اين قانون توصيف‌ها گفته و معتقد بودند براي اولين بار حقوق متهم به طور جدي مورد توجه قانونگذار قرار گرفته به يكباره فرو ريخت آنهم با تصويب يك تبصره؛ تبصره ماده 48 قانون آيين دادرسي كيفري جديد شوك بزرگي براي جامعه حقوقي كشور بود.
  قوانيني كه در حمايت از متهم هستند
  در قانون جديد آيين دادرسي كيفري مواد (...)

 • مداخله وکیل در مرحله تحقیقات مقدماتی در قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 - ژوئن 2015

  حسین وزینی پیروز، کارشناس ارشد حقوق جزا و جرمشناسی و وکیل دادگستری
  چکیده:
  یکی از تضمین های اساسی به منظور تحقق حق دفاع متهم و اعمال اصل برابری سلاح میان طرفین دعوی، بهره مندی متهم از وکیل مدافع در مراحل تحقیقات مقدماتی می باشد. اصول 35 و 37 قانون اساسی به لزوم حقوق طرفین دعوا توجه دارد. اصل 35 اشعار می دارد: «در همه دادگاه ها طرفین دعوی حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند و اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند؛ باید برای آنها امکانات تعیین وکیل فراهم گردد.»
  قانونگذارسابق در تبصره ذیل ماده 128 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور (...)

 • بررسی زوایای قانون جدید آئین دادرسی کیفری - ژوئن 2015

  معاون حقوقی قوه قضائیه: قانون آئین دادرسی کیفری قانونی است که نکات مورد نظر قانون اساسی و کنوانسیون های بین المللی را در خود گنجانده است.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، با توجه به اینکه آئین دادرسی کیفری از ابتدای تیر اجرایی می‌ شود، معاون حقوقی قوه قضائیه و یکی از اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با حضور در استودیوی برنامه «تیتر امشب» یکشتبه شب، ابعاد و جزئیات این قانون را تشریح کردند. ذبیح الله خدائیان، معاون حقوقی قوه قضائیه، در آغاز این گفتگو با اشاره به اینکه قانون آئین دادرسی کیفری سال 92 در مجلس شورای اسلامی تصویب و (...)

 • پیشنهاد نامیدنِ اول تیر، به نام «روز قانون آیین دادرسی کیفری» - ژوئن 2015

  بالاخره با فراز و نشیب‌های متعدد و اما و اگرهای فراوان، و پس از 2 سال از تصویب، «قانون آیین دادرسی کیفری» از اول تیرماه 1394 به اجراء در می‌آید. با توجه به نگرش عادلانه و لحاظ بسیاری از نوآوری‌های دنیا، این قانون از مترقی‌ترین قوانین در تاریخ حقوق ایران محسوب است و شایسته است روز اجرای آن، یعنی اول تیرماه را در بزرگداشت آن «روز آیین دادرسی کیفری» بنامیم.
  لازم به ذکر است که اقدامات برخی از نمایندگان محترم مجلس در اصلاح (قریب به 40 ماده از) این قانون قبل از اجرای آن، با کاستن از نوآوری‌های آن و رجوع به موازین قبلی، از حافظه جامعه حقوقی زدوده نخواهد (...)

 • اجرای قانون جدید آئین دادرسی کیفری از ابتدای تیر - ژوئن 2015

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، خدائیان معاون حقوقی قضایی گفت: در اجرای قانون در جهت دفاع از حقوق متهم اقدامات بسیارموثری اتفاق افتاده است؛ چه در مرحله تحقیق و مقدمات و چه در مرحله رسیدگی در محاکم قانون. قانون دادرسی نخستین بار در سال 1390 شمسی تحت عنوان اصول محاکمات جزایی به تثبیت رسید. این قانون بیش از 60 سال در بررسی های کیفری کشور حاکم بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش برای اثبات است.
  خدائیان افزود: اجرای قانون در دادسرای استان با هم خواهیم داشت یعنی افزون بر رئیس دادگستری که نظارت بر دادگستری را بر عهده دارد، استان و مرکز نظارت دارند و (...)

 • نقدی بر قانون اصلاح تشکیل دادگاه عمومی و انقلاب نسبت به تشکیل دادگاه کیفری استان - ژوئن 2015

  علی اصغر شفیعی خورشیدی، مستشار دادگاه تجدید نظر استان تهران و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج، آبان ماه 1388
  بسم الله الرحمن الرحیم
  دادگاه كيفري استان در رويه قضايي ايرا ن
  قانون گذار جمهوري اسلامي ايران در سال 1381 قانون تشكيل دادگاههاي عمومي و انقلاب را اصلاح و در ماده 3 به احياء دادسرا و طريقه رسيدگي ،كشف جرم، تعقيب، تحقيق و اجراي حكم پرداخته و در تبصره ماده 4 به تاسيس دادگاه كيفري استان اشاره دارد، در صدر ماده 4 تخصيص دادگاه عمومي به شعب حقوقي،كيفري،اطفال و خانوادگي اشاره كرده و در تبصره 1ماده 20 مقرر داشته، رسيدگي به جرائمي كه مجازات قانوني (...)

 • قانون تأسیس سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی و اساسنامه آن ۱۳۷۰/۱۰/۲۴ - ژوئن 2015

  ‌‌فصل اول - کلیات
  ‌ماده ۱ - به منظور جمع‌آوری و نگهداری، اداره و فروش کالاهای متروکه دولتی و غیر دولتی و ضبطی و قاچاق قطعیت یافته و کالاهای قاچاق‌بلاصاحب و صاحب متواری و همچنین اموال منقول و غیر منقول و حقوق مالی که بر اثر احکام و قرارهای قطعی مراجع ذیصلاح قضایی و یا‌تصمیمات مراجع صلاحیت‌دار اداری و صنفی به انحاء مختلف از قبیل ضبط، مصادره، استرداد، تملیک، جریمه و تعزیر مالی، صلح، هبه، و نیز سایر‌اموالی که در اجرای اصل چهل و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و سایر قوانین تملک و یا تصرف دولت درآمده و یا درمی‌آید سازمان‌جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی که در (...)

 • طرح تمدید مهلت اجرای قانون آیین دادرسی کیفری و اصلاح موادی از آن - مه 2015

  طرح تمدید مهلت اجرای قانون آیین دادرسی کیفری و اصلاح موادی از آن

 • واخواهی در امور کیفری - آوريل 2015

  تعریف واخواهی چیست؟
  واخواهی روشی است که به موجب آن کسی که حکم غیابی برعلیه او صادر گردیده به آن اعتراض کند و همان دادگاه صادر کننده حکم به آن رسیدگی کرده و در مورد آن رأی مقتضی صادر کند.
  واخواهی طریقه عدولی است بدین معنی که اعتراض درهمان دادگاهی رسیدگی می‌شود که حکم غیابی مورد اعتراض را صادر کرده است و آن دادگاه پس از رسیدگی به اعتراضات مجدداً حکم می‌دهد و ممکن است درتجدید حکم از نظر بدوی خود عدول کند. در حقیقت مبنا و لزوم واخواهی این است که حق دفاع برای محکوم علیه محفوظ بماند زیرا ممکن است مواردی باشد که محکوم علیه بدون سوء نیت غایب بوده و واقعاً در طی (...)

 • تجدیدنظرخواهی در امور کیفری - آوريل 2015

  رأی در لغت به معنای عقیده، اعتقاد، مشورت می‌باشد و در اصطلاح حقوقی به تصمیم دادگاه که برای حل امر ترافعی گرفته می‌شود، رأی می‌گویند که هرگاه راجع به ماهیت دعوا باشد و یا آنرا کلاً یا بعضاً قطع کند حکم است و گرنه قرار است.اعتراض به معنی خرده گرفتن، انگشت بر حرف نهادن، ایراد گرفتن آمده است
  حتی بهترین قضات، مانند سایر افراد بشری همواره در معرض اشتباه و لغزش می‌باشند در نتیجه باید تربیتی مقرر شود که رأی قاضی در جهت بازبینی بتواند مورد شکایت طرفی قرار گیرد که جزئاً یا کلاً علیه او صادر شده است، اما این امر نباید به گونه‌ای باشد که فصل خصومت را غیر ممکن نموده و (...)

 • طرح اصلاح آیین دادرسی کیفری جدید نهایی شد - آوريل 2015

  معاون حقوقی و امور مجلس وزیر دادگستری از پایان بررسی طرح اصلاح قانون آیین دادرسی کیفری جدید در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی خبر داد.
  عبدالعلی میرکوهی ظهار داشت: با پایان بررسی‌های کمیسیون، طرح یادشده برای بررسی و تصویب به صحن علنی مجلس ارسال شده است.
  این مقام مسئول در وزارت دادگستری با بیان اینکه اجرای آیین دادرسی کیفری جدید از ابتدای تیر ماه امسال آغاز می‌شود افزود: اگر تا زمان آغاز اجرای قانون جدید، اصلاحیه به تصویب برسد، موارد اصلاح شده در قانون لحاظ می‌شود و در غیر این صورت، هر زمان که موارد اصلاحی به تصویب رسید، بر اساس آن عمل خواهد شد. (...)

 • نگرانی وکلای دادگستری از طرح جدید نمایندگان مجلس درباره "آیین دادرسی کیفری" - آوريل 2015

  جمعی از وکلای دادگستری با انتشار نامه ای خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نسبت به طرح تعدادی از نمایندگان در خصوص آیین دادرسی کیفری، ابراز نگرانی کردند.
  متن نامه بدین شرح است:
  باسمه تعالی
  نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی
  با سلام
  احتراماً امضاء کنندگان و تایید کنندگان این نامه که جمعی از وکلا و حقوقدانان دلسوز میهن و نظام قضایی هستند ضمن ابراز نگرانی شدید از تغییرات پیشنهادی تعدادی از نمایندگان محترم در قالب طرح نسبت به قانون آیین دادرسی کیفری موارد ذیل را به استحضار عالی می رسانیم:
  به باور تمام حقوقدانان مستقل جهان برای ارزیابی مردم (...)

 • واکنش کشاورز به طرح اصلاح قانونی که هنوز اجرایی نشده است - فوريه 2015

  رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا)، از ارسال طرح 18 نفر از نمایندگان مجلس برای اصلاح قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 92 که هنوز اجرا نشده، اظهار تعجب کرد. بهمن کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره ارایه طرحی از سوی چند تن از نمایندگان برای اصلاح قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 گفت: یکی از نتایج بالا رفتن سن این است که فرد دیگر از هیچ چیز دچار تعجب و شگفتی نمی‌شود و بنده هم به این مرحله رسیده‌ام، اما گاهی چیزهایی می‌شنوی و می‌خوانی که علی‌رغم سرد و گرم چشیده و دنیادیده بودن باعث حیرتت می‌شود، (...)

 • دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندانها - نوامبر 2014

  شماره۱۰۰/۱۶۸۷۱/۹۰۰۰ ۱/۴/۱۳۹۲
  جناب آقای سینجلی جاسبی
  رئیس محترم هیأت مدیره و مدیرعامل روزنامه رسمی کشور
  با احترام تصویر دستورالعمل شماره ۱۰۰/۱۶۸۶۵/۹۰۰۰ ـ ۱/۴/۱۳۹۲ ریاست محترم قوه قضاییه در خصوص «دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندانها» جهت درج در روزنامه رسمی به پیوست ارسال می گردد.
  مدیرکل دبیرخانه قوه قضاییه ـ محسن محدث
  شماره۱۰۰/۱۶۸۶۵/۹۰۰۰ ۱/۴/۱۳۹۲
  دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندانها
  مقدمه
  با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دیدار با مسئولان قضایی کشور مورخ ۷/۴/۱۳۹۱ (مشهد مقدس) در کاهـش مجـازات (...)