اينجا هستيد: سایت حقوق > حقوق جزا > جرم شناسی

مقالات كامل

 • ريشـه‌های قـتــل دلـخراش در ايـلـام چيست؟ - مارس 2015

  گروه حوادث- رسانه ها: مصطفی عابدی در روزنامه شهروند نوشت: خبر حيرت‌آوري در روزهاي گذشته منتشر شد مبني بر اينكه در پي تبرئه مردي از سوي دادگاه كه متهم به تجاوز به عنف نسبت به زني شده بود، هنگام خروج از ساختمان دادگاه به وسيله آن زن و با همدستي چند نفر ديگر و روي پله‌هاي ساختمان دادگستري و با ساطور كشته شد و سر وي به وسيله زن از بدنش جدا شد. جالب این‌که حمله‌کنندگان سلاح گرم هم داشته‌اند ولی با ساطور این قتل را انجام داده‌اند. به‌علاوه دست‌اندرکاران می‌دانسته‌اند که این افراد قصد انجام این جنایت را در مکان و زمان دیگری داشته‌اند ولی آنان ترجیح داده‌اند جلوی (...)

 • ناگفته‌های جنایی‌ترین قاضی ایران - مارس 2015

  رکورددار رسیدگی به پرونده های قتل در ایران است و بررسی بیش از چهار هزار پرونده قتل و صدور سه هزار حکم قصاص او را مرد اول پرونده های قتل در ایران کرده است. او قاضی صادر کننده حکم مهمترین پرونده های یک دهه اخیر مانند قتل سریالی زنان در کرج، جنایت سعادت آباد و پل مدیریت و جنجالی ترین جنایت خانوادگی بوده است.
  به گزارش خبرنگار مهر، نورالله عزیز محمدی سال 1327 در تهران متولد شد و از سال 1350 زمانی که 23 سال داشت وارد دستگاه قضایی کشور شد. سال 46 وارد دانشگاه شد و لیسانس حقوق قضائی گرفت. وی زمانی که 26 ساله بود ازدواج کرد که حاصل ازدواجش چهار فرزند است. نور (...)

 • مقاله فرانسوی دکتر نجفی ابرندآبادی در موضوع تحولات اخیر حقوق اطفال در ایران، منتشرشده در مجموعه مقالات بزرگداشت خانم استاد کرستین لازرژ انتشارات دالوز - ژانويه 2015

  مقاله فرانسوی دکتر نجفی ابرندآبادی در موضوع تحولات اخیر حقوق اطفال در ایران، منتشرشده در مجموعه مقالات بزرگداشت خانم استاد کریستین لازرژ از انتشارات دالوز

 • مصاحبه با محمد شهریاری بازپرس ویژه قتل - ژوئيه 2014

  بازپرس شعبه هفتم‌دادسرای‌جنایی و معرفی‌شناسنامه‌ای‌
  محمد شهریاری هستم، متولد 1354 صادره از شهرکرد
  قاضی بی‌آزار یعنی چه؟
  یعنی محمد شهریاری (خنده)
  چرا قضاوت را سخت می‌دانند؟
  من قبول ندارم، انسان اگر به شغل خود علاقه‌ نداشته باشد، در هر شغلی که باشد، آن را سخت می‌داند.
  به شغل خود علاقه داری؟
  خیلی زیاد
  اگر قاضی نبودی؟
  راستش از کودکی علاقه خاصی به شغل خلبانی داشتم، اما به یکباره سر از قضاوت در آوردم.
  حالا چرا خلبانی؟
  پرواز در‌ آسمان لطف خود را دارد. از بالا می‌توان راحت‌تر وسعت دید خود را گسترش داد. آدم وقتی از بالا نگاه می‌کند، (...)

 • مصاحبه با حسین اصغرزاده بازپرس ویژه قتل - ژوئيه 2014

  14سال پیش آقای اصغرزاده رفت خواستگاری خانم تاجیک؛ وقتی که دانشجوی حقوق بود و کسی هم نمی‌دانست که قرار است بازپرس قتل شود. آقای اصغرزاده با پدر خیلی از ما متفاوت است. پدر این خانواده صبح‌ها می‌رود سر صحنه قتل و در همه حال باید گزارش قتل‌هایی را که اتفاق افتاده بدهد یا بشنود؛ وقتی غذا می‌خورد، وقتی مهمانی می‌رود و... این خانه 2 عضو دیگر هم دارد؛ رضا 12 ساله است و محدثه 7 ساله. رضا چند سالی می‌شود که دیگر حوصله قتل را ندارد اما محدثه وقتی درباره قتل حرف می‌زنیم، می‌خندد. دوران بچگی آنها با بسیاری از ما متفاوت است. آنها کلت و فشنگ و ذره‌بین به دست می‌گیرند، اما (...)

 • مصاحبه با محمد‌حسین شاملو احمدی بازپرس ویژه قتل - ژوئيه 2014

  زمانی که بعد از 3 سال به تهران آمدم هیچ علاقه‌ای به ادامه بازپرسی جنایی نداشتم به همین دلیل سعی کردم از این قسمت فاصله بگیرم.
  به گزارش خبرنگار قضایی فارس، محمد‌حسین شاملو احمدی متولد سال 1349 در ملایر یکی از بازپرسان ویژه قتل تهران بود که در مدت 3 سال فعالیت خود بیش از 200 پرونده قتل را مورد بررسی قرار داد و نگذاشت خون افراد پایمال شود.
  بارها پای خاطرات شاملو نشسته بودم تا اینکه با توجه به پایان عمر فعالیت وی در دادسرای امور جنایی تهران از او خواستم تا برایمان از خاطرات و مشکلات خود در این دوره بگوید که البته ایشان هم با روی باز پذیرای ما بود.
  متنی (...)