اينجا هستيد: سایت حقوق > حقوق خصوصی > حقوق مدنی

مقالات كامل

 • دانلود کتاب «راهنمای نگارش و تنظیم قراردادهای حقوقی به زبان ساده» - اوت 2015

  کتاب «راهنمای نگارش و تنظیم قراردادهای حقوقی به زبان ساده» توسط کمیسیون حقوقی و قضایی و حقوق مالکیت فکری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ايران تدوين شد.
  این کتاب از اينجا قابل دریافت است.

 • آیین‌نامه اجرایی مادۀ ۲۲ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست - ژوئيه 2015

  مصوب جلسه ۱۴ تیر ۱۳۹۴ هیات وزیران به پیشنهاد مشترک سازمان‌های ثبت احوال کشور و بهزیستی کشور وبه استناد تبصره ۳ ماده ۲۲ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست ۱۳۹۲
  ماده۱ـ در این آیین‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:
  الف ـ قانون: قانون‌حمایت‌ازکودکان‌ونوجوانان‌بی‌سرپرست‌و بدسرپرست ـ مصوب ۱۳۹۲ـ
  ب ـ سرپرست منحصر: دختران و زنان بدون شوهری که حداقل دارای سی سال سن بوده و مطابق حکم قطعی دادگاه، سرپرستی کودک یا نوجوان دختر (اناث) بی‌سرپرست و بدسرپرست را پذیرفته و برعهده دارند.
  پ ـ زوجین سرپرست: زن و شوهر بدون فرزند یا دارای (...)

 • دانستنی‌های کاربردی پیرامون وصیت - مه 2015

  وصیت در لغت به معناى اندرز و نصیحت و آنچه بدان سفارش می‌كنند، است و در علم حقوق نیز تقریباً به همین معنا به كار می‌رود.
  بدون تردید كمتر كسى است كه تاکنون، با واژه وصیت برخورد نكرده باشد. وصیت از جمله اعمال حقوقى است كه هر فردى ممكن است نیازمند آن باشد.
  چه بسیار دیده شده است که اشخاص نمی‌توانند دیون و طلب‌هاى خویش را در زمان حیات خود پرداخت یا مطالبه کنند یا تمایل به انجام كارى داشته‌اند که قسمتى از آن را در زمان حیات، انجام داده‌اند و بخشی از آن با فوت آنها ناتمام مانده است.
  مستند به ماده 826 قانون مدنی، وصیت تملیكى عبارت است از اینكه كسى عین یا قسمتى از (...)

 • حضانت فرزندان در دایره قانون - مه 2015

  كودک براي‌ رشد كامل‌ و متعادل‌ شخصيتي‌ خود باید در محيط‌ خانواده‌ و در فضايي‌ مملو از خوشبختي‌، محبت‌ و تفاهم‌ بزرگ‌ شود. نهاد خانواده پیش از آن که در مقدمه کنوانسیون حقوق کودک برجسته شده باشد، در دین مبین اسلام و قوانین کشورمان مورد توجه قرار گرفته و به عنوان شایسته‌ترین و مهمترین بستر رشد کودک معرفی شده است.
  اما گاهی کودک به دلایلی از جمله جدایی والدین، الزاما از این محیط جدا می‌شود بنابراین حق نگهداری از کودک برای یک طرف یا طرفین و ملاقات والدین با فرزندان تابع قوانین و مقرراتی می‌شود.
  حفظ و مراقبت کردن، پرورش دادن و تنظیم روابط طفل با دنیای خارج که (...)

 • بایسته‌های عقد ودیعه در قانون مدنی - مه 2015

  قانونگذار در ماده ۶۰۷ قانون مدنی در تعریف عقد ودیعه می‌گوید «ودیعه عقدی است که به موجب آن یک نفر مال خود را به دیگری می‌سپارد، برای آن که آن را مجانا نگاه دارد... .»
  طبق تعریف فوق، نتایج ذیل حاصل می‌شود:
  1- ودیعه عقد است و دو طرف دارد، ودیعه‌گذار که مودع نامیده می‌شود ودیعه‌گیر که مستودع یا امین نام دارد.
  2- ودیعه عقدی از جمله عقود معین است و مثل دیگر عقود معین باید شرایط اساسی ماده ۱۹۰ قانون مدنی یعنی قصد و رضای طرفین، اهلیت طرفین، معین بودن موضوع و مشروعیت جهت را در صورت ذکر، داشته باشد.
  3- عقد ودیعه نیاز به ایجاب مودع (ودیعه‌گذار) و قبول مستودع (...)

 • الزامات اعمال حق فسخ در معاملات - مه 2015

  بسیاری از افراد تصور می‌کنند که وقتی کالایی را خریدند و سپس متوجه عیب آن شدند، دیگر کاری از دستشان ساخته نیست و باید با همان کالای معیوب سر کنند.
  این تصور اشتباه است. در چنین مواردی شما با پشتیبانی قانون مدنی می‌توانید به اختیار خود، قرارداد را فسخ کنید یا مابه‌التفاوت آن را از فروشنده بخواهید. البته توجه داشته باشید که این اختیارات تنها برای شما در نظر گرفته نشده است و به فروشنده نیز مربوط می‌شود.
  از دیدگاه قانون مدنی در ماده 396، انواع خیارها برای فسخ معامله 10 مورد است که مواردی از قبیل خیار مجلس، شرط، تاخیر ثمن، رویت و تخلف از وصف، غبن، عیب، تدلیس، (...)

 • مراجعه ایرانیان به محاکم خارجی/ نحوه طرح دعاوی خانوادگی ایرانیان - مه 2015

  حمایت از بیگانگان در خاک یک کشور صرف‌نظر از نحوه ورود و اقامت آنها در خاک کشورخارجی (مهاجرت، پناهندگی یا غیره) می‌تواند از نگاه قواعد عرفی و اسناد بین‌المللی مورد مطالعه قرار گیرد که در رابطه با اين موضوع طي يک گفتگوي تفصيلي با عباس اسدي به بيان اين امر پرداختيم.
  باشگاه خبرنگاران: حداقل حقوقي که براي بيگانگان در يک کشور در نظر گرفته شده چيست؟
  اسدي: قواعد عرفی همواره حداقل حقوقی را برای بیگانگان در یک کشور در نظر گرفته‌اند، به نحوی که به عنوان مثال امروزه سازمان‌های قضایی یک کشور ممکن است به دلیل ممانعت و استنکاف از احقاق حقوق بیگانگان و خودداری از (...)

 • فسخ معامله، فسخ قرارداد، حق فسخ در معامله، خیار فسخ - آوريل 2015

  بسیاری تصور می‌کنند که وقتی کالایی را خریده‌اند و بعد متوجه عیب آن شده‌اند دیگر کاری از دستشان بر نمی‌آید و باید با همان کالای معیوب سر کنند. اما این تصور اشتباه است؛ زیرا در چنین مواردی شما با پشتیبانی قانون مدنی کشور می‌توانید به اختیار خود، قرار داد را فسخ کرده یا مابه‌التفاوت آن را از فروشنده بخواهید. البته توجه داشته باشید که این اختیارات تنها برای شما در نظر گرفته نشده و به فروشنده نیز مربوط می‌شود. از دیدگاه قانون مدنی در ماده 396، انواع خیارها برای فسخ معامله 10 مورد است؛ و موارد خیار مجلس، شرط، تاخیر ثمن، رویت و تخلف از وصف، غبن، عیب، تدلیس، تبعیض (...)

 • مهریه، مطالبه و وصول آن - آوريل 2015

  تعریف مهریه:
  مهر مالی است که به هنگام عقد نکاح برای ضوابط شرع و رسم و عادت از طرف مرد به زن پرداخت می شود و صداق- صداقیه،کابین و فرض هم نامیده می شود. مهر عندالمطالبه است یعنی به محض انعقاد عقد نکاح زوجه مالک مهر می شود و این مالکیت نسبت به نصف مهر مستقر و در نیمی دیگر متزلزل است.
  انواع مهریه
  مهر یه انواع مختلف دارد که عبارتند از:
  1-مهر السنه (مهر محمدی)
  2-مهر المسمی
  3-مهر المثل
  4-مهر المتعه
  1-مهر السنه یا مهر محمدی، مهری است که پیامبر اسلام (ص) برای حضرت فاطمه (ع) مقرر کردند و آن عبارت از 262 مثقال و نیم پول نقره مسکوک است.
  2-مهر المسمی، عبارت از (...)

 • قراردادهای تنظیمی توسط بنگاه‌های مشاور املاک - مارس 2015

  آسیب شناسی حقوقی
  دکتر عباس میرشکاری
  اشاره:
  انعقاد قرارداد توسط بنگاه‌های مشاور املاک، هرچند به امری مرسوم و متداول تبدیل شده است لیکن حقیقت آن است که این اقدام از جهات حقوقی، نه تنها نمی‌تواند به‌عنوان اقدامی در راستای منافع و مصالح طرفین قرارداد تفسیر شود؛ بلکه خود به‌صورت یکی از معضلات حقوقی جامعه تبدیل شده و سبب افزایش دعاوی می‌شود: امری که نمی‌توان آن را به مصلحت جامعه دانست. اما نکته مهم در این است که چرا قراردادهای تنظیمی توسط بنگاه‌های فوق به یکی از مسایل دعواخیز جامعه تبدیل شده است. به نظر نگارنده، جواب این سؤال را از جمله باید در بررسی شکل و (...)

 • آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت خانواده - فوريه 2015

  در اجرای مواد ۱۷، ۲۱، ۴۱ و ۵۷ قانون حمایت خانواده مصوب ۱/ ۱۲/ ۱۳۹۱ مجلس شورای اسلامی و بنا به پیشنهاد وزیر دادگستری، «آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت خانواده» به شرح مواد آتی است:
  فصل اول- دادگاه خانواده
  مبحث اول: کلیات
  ماده۱- واژه‌های به کار رفته در این آیین‌نامه به شرح زیر می‌باشند:
  الف- قانون: قانون حمایت خانواده مصوب ۱/ ۱۲/ ۱۳۹۱ مجلس شورای اسلامی
  ب- آیین‌نامه: آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت خانواده مصوب ۱/ ۱۲/ ۱۳۹۱ مجلس شورای اسلامی
  ج- دادگاه خانواده: دادگاه خانواده موضوع قانون
  د- مرکز امور مشاوران: مرکز امور مشاوران، وکلا و کار‌شناسان (...)

 • مسئولیت مدنی دولت در نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران - فوريه 2015

  مقدمه:
  دولت برای رسیدن به اهداف خود، وظایف و تکالیفی را بر عهده دارد و برای تحقق آن اهداف، با به خدمت گرفت وسایل ، ابزار و نیروی انسانی که در اختیار دارد ، فعالیت گسترده ای در جامعه انجام می‌دهد. گستردگی فعالیت روزمره دولت با تمام سازمانهای عریض و طویلش در قوای سه‌گانه (مقننه، مجریه و قضائیه) و نیروهای مسلح ، در بسیاری از موارد با اشتباهات و تقصیرات کارکنان و در نتیجه ایراد خسارت به دیگر اشخاص حقیقی یا حقوقی همراه است. سئوالی که مطرح می‌شود این است که آیا دولت را می‌توان همانند اشخاص خصوصی، مسئول خسارات یا زیانهایی دانست که از اقدامات دولت یا کارکنانش ناشی (...)

 • قولنامه - فوريه 2015

  قولنامه عقد بیع نیست و در مواردی که موضوع قرارداد، انتقال ملک ثبت شده باشد تنظیم سند رسمی الزامی است و این موضوع از نص بند 1 ماده 46 و ماده 22 و 48 قانون ثبت که از قواعد آمره مربوط به نظم عمومی است و اساسا برای پایان بخشیدن به اختلافات ملکی به وجود آمده است به روشنی قابل استنباط می‌باشد.
  اگرچه در همان آغاز تشکیل دادگستری در ایران اندیشه قانون ثبت به وجود آمد ولی در نهایت در سال 1310 این قانون به تصویب نهایی رسید و ثبت املاک اجباری شد. لذا با وجود این نص صریح در قانون ثبت، دیگر جای بحثی در دادگاه‌ها برای این مسئله باقی نمانده است.
  در سال‌های بعد از انقلاب (...)

 • متن کامل «حقوق مدنی» دکتر سید حسن امامی - ژانويه 2015

  حقوق مدنی تألیف دکتر سید حسن امامی، متن کامل، جلد نخست
  حقوق مدنی تألیف دکتر سید حسن امامی، متن کامل، جلد دو
  حقوق مدنی تألیف دکتر سید حسن امامی، متن کامل، جلد سه
  حقوق مدنی تألیف دکتر سید حسن امامی، متن کامل، جلد چهار
  حقوق مدنی تألیف دکتر سید حسن امامی، متن کامل، جلد پنج
  حقوق مدنی تألیف دکتر سید حسن امامی، متن کامل، جلد شش (آخر)

 • قانون حمایت خانواده - نوامبر 2014

  شماره۱۱۶۰ ۲۰/۱/۱۳۹۲
  قانون حمایت خانواده
  جناب آقای محمد سینجلی جاسبی
  رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل محترم روزنامه رسمی کشور
  با توجه به انقضای مهلت مقرر در ماده «۱» قانون مدنی و در اجرای مف ا د تبصره ماده «۱» قانون مذکور، یک نسخه تصویر «قانون حمایت خانواده» برای درج در روزنامه رسمی ارسال می گردد.
  رئیس مجلس شورای اسلامی ـ علی لاریجانی
  شماره۷۷۲۶۳/۲ ۱۹/۱۲/۱۳۹۱
  جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد
  ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
  عطف به نامه شماره ۶۸۳۵۷/۳۶۷۸۰ مورخ ۱/۵/۱۳۸۶ در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم (۱۲۳) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون حمایت خانواده که (...)

 • قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بد سرپرست - نوامبر 2014

  مصوب ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی
  ماده ۱ـ سرپرستی کودکان و نوجوانان فاقد سرپرست به منظور تأمین نیازهای مادی و معنوی آنان، با اذن مقام معظم رهبری و مطابق مقررات این قانون صورت می‌گیرد.
  ماده ۲ـ امور مربوط به سرپرستی کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست، با سازمان بهزیستی کشور است که در این قانون به اختصار سازمان نامیده می‌شود.
  ماده ۳ـ کلیه اتباع ایرانی مقیم ایران می‌توانند سرپرستی کودکان و نوجوانان مشمول این قانون را با رعایت مقررات مندرج در آن و با حکم دادگاه صالح برعهده گیرند.
  ماده ۴ـ ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توانند تقاضای سرپرستی خود را از طریق سفارتخانه یا دفاتر (...)

 • قانون مسوولیت مدنی - نوامبر 2014

  مصوب ۱۳۳۹
  ماده ۱ – هر کس بدون مجوز قانونی عمداً یا در نتیجه بی‌احتیاطی بجان یا سلامتی یا مال یا آزادی یا حیثیت یا شهرت تجارتی یا بهر حق دیگر‌که بموجب قانون برای افراد ایجاد گردیده لطمه‌ای وارد نماید که موجب ضرر مادی یا معنوی دیگری شود مسئول جبران خسارت ناشی از عمل خود‌ میباشد. ‌
  ماده ۲ – در موردی که عمل وارد کننده زیان موجب خسارت مادی یا معنوی زیان ‌دیده شده باشد دادگاه پس از رسیدگی و ثبوت امر او را به جبران ‌خسارات مزبور محکوم مینماید و چنانچه عمل وارد کننده زیان فقط موجب یکی از خسارات مزبور باشد دادگاه او را بجبران همان نوع خساراتیکه‌ وارد نموده محکوم (...)