اينجا هستيد: سایت حقوق > حرفه‌های حقوقی > وکالت

مقالات كامل

 • آیین رفتار حرفه ای وکلای مدافع - اكتبر 2015

  بسم اللّه الرّحمن الرّحیم
  طرح ارتقای کانونهای وکلا
  « طرح شماره ۲ »
  آنان که سخن همه را به خوبی می شنوند و بهترین سخنان را برگزیده و سرمشق خویش قرار می دهند، در خور بشارت به والاترین مقام انسانی هستند.
  عنوان طرح:
  « آیین رفتار حرفه ای و کلای مدافع»
  به انضمام:
  حقوق حرفه ای وکلا، تکالیف کا نو ن ها ی وکلا، منشور اخلاقی کا رکنا ن
  کا نو ن وکلا.
  مجری:
  کارگروه تدوین آئین رفتار حرفه ای کانون وکلای دادگستری کرمانشاه و ایلام
  فهرست مطالب
  آئین رفتار حرفه ای وکلای مدافع
  بخش ۱: اصول کلی حرفه وکالت
  بخش ۲: اجرای عدالت و حقوق شهروندی (...)

 • آگهی آزمون ورودی کارآموزی وکالت سال ۱۳۹۴ کانونهای وکلای دادگستری ایران - سپتامبر 2015

  کانونهای وکلای دادگستری ایران (عضو اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران - اسکودا) متشکل از کانون وکلای دادگستری مرکز - آذربایجان شرقی – فارس و کهکیلویه و بویراحمد - اصفهان – آذربایجان غربی – مازندران – خراسان رضوی, شمالی و جنوبی – گیلان - قزوین - خوزستان – کرمانشاه وایلام - همدان – قم – کردستان – گلستان – اردبیل – مرکزی - بوشهر – زنجان – لرستان – کرمان - البرز و چهارمحال و بختیاری از طریق آزمون کتبی و طبق مقررات و قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت مصوب سال ۱۳۷۶به تعداد مورد نیاز به شرح ذیل و با توجه به موارد زیر کارآموز وکالت می پذیرند.
  ۱- تعداد پذیرش (...)

 • گزارش تصویری و مشروح گزارش همایش” استقلال حرفه وکالت و کانونهای وکلا از منظر بین المللی» ۹۴/۵/۴ - اوت 2015

  همایش یک روزه «استقلال حرفه وکالت و کانون‌های وکلا از نظر بین المللی» در مورخ ۱۳۹۴/۵/۴با حضور سفرا و روسای کانون‌های وکلای کشورهای هلند، اتریش، فرانسه، ترکیه و مقامات IBA و مقاماتی از قوه قضاییه، دولت، مجلس شورای اسلامی و مسئولان کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور در سالن اصلی همایش های برج میلاد برگزار گردید. شایان ذکر است این همایش به همت اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) برگزار شد. مراسم افتتاحیه این همایش به صورت رسمی در ساعت ۹:۳۰دقیقه صبح با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود ملی و خوشامدگویی دبیر همایش جناب آقای رضا یزدی و ریاست (...)

 • اخلاق حرفه ای وکالت و رابطه آن با حقوق شهروندی - اوت 2015

  دکتر محمدجعفر ساعد.
  چکیده:
  اخلاق حرفه ای یکی از مقوله هایی است که در دنیای امروزی در هر حرفه ای مطرح بوده و حرفه وکالت نیز از این گستره مستثنا نیست. اخلاق حرفه ای وکالت، گستره ای از ارزش های اخلاقی را در بر می گیرد که در عرصه وکالت ظهور می یابند و ضرورت رعایت آن ها مطرح می شود به نظر نگارنده اخلاق حرفه ای وکالت به سان سکه ای دو رو است که یک روی آن در چارچوب« حق شهروندی» برای مراجعین و موکلین نمودار می گردد و روی دیگر آن در قالب «تکلیف برای وکلا». اما این مسأله به معنای نبود حق برای وکلا نبوده و اینان نیز در مقام خویش، از حق شهروندی موکلین و مراجعه کنندگان (...)

 • تبليغ و اطلاع رسانی وكلای دادگستری در اينترنت - ژوئيه 2015

  فهرست مطالب:
  ۱) مقدمه
  ۲) سوابق مربوط به منع تبليغ توسط وكيل دادگستري
  ۳)جواز معرفي و اطلاع رساني وكلاي دادگستري در اينترنت
  ۴)نظريه و راي وحدت رويه اعضاء دادسرا و دادگاه انتظامي كانون مركز
  ۵) طرح مسئله در مجمع عمومي اسكودا
  ۶) تفاوت ذاتي بين تبليغ و اطلاع رساني
  ۱-۶) ماهيت تبليغ سنتي و جدید
  ۲-۶) تغيير شرايط حاكم بر تبليغ سنتي
  ۳-۶) نياز به اطلاع رساني در دوران حاضر
  ۴-۶) تخصصي نبودن وكالت در ايران
  ۵-۶) اطلاع از سوابق عمومي و تجربي وكلاي دادگستري
  ۶-۶) مباني مغايرت تبليغ با اطلاع رساني
  ۷-۶) تفاوت موضوع عليهم در تبليغ سنتي با اطلاع رساني در اينترنت
  ۷) (...)

 • مقررات مربوط به تبلیغات اینترنتی وکلاء در کشور فرانسه - ژوئيه 2015

  سید یاسر رحیمی - وکیل دادگستری
  امروزه کانون های وکلای دادگستری فرانسه قائل به حق تبلیغ وکلاء می‌باشند ولی حق مزبور تا آنجایی توسط کانونهای وکلا به رسمیت شناخته می‌شود که جنبه تجاری به خود نگیرد.
  تبلیغ مورد اشاره می‌تواند به صورت تبلیغ روی برگه کاغذ یا یک آگهی نصب شده در ورودی ساختمان دفتر وکالت یا روی یک سایت اینترنتی بوده و نیز اینکه تبلیغ مزبور زمانی مجاز شناخته می‌شود که بصورت تبلیغ انفرادی باشد یعنی به شخص خاصی نظر داشته باشد
  امروزه هیچ شکی نیست که سایتهای اینترنتی به مثابه ابزاری هستند که یک وکیل دادگستری می‌تواند با آزادی کامل تبلیغات خویش را در (...)

 • آیین نامه داخلی هماهنگ شده كانون های وكلای فرانسه (اصول حرفه، قرارداد وکالت، تبلیغات مجاز و ممنوع و ...) - ژوئيه 2015

  در مجله كانون وكلای دادگستری مركز دوره جديد - شماره ۱۹ و ۲۰ ( شماره پياپی ۱۸۸ و ۱۸۹ )
  مقدمه
  وكيل ياري دهنده عدالت است. وكلا پيوسته نقش برجسته اي در اجراي عدالت داشته اند و از همين رو اختياراتي به آنها داده شده و تكاليفي بر عهده آنها گذارده شده است. محاكم نميتوانند نسبت به وكيل از آن رو كه نمايندگي موكل را بر عهده گرفته و به او ياري ميرساند بي تفاوت باشند يا حتي او را طرف دعوا بشمار آورند بلكه در راه وظيفه اجراي عدالت كه قانون به او داده است وكيل را بايد در هيات دادگستري متحد و همكار خود بدانند.
  پيرو اين ويژگي كه براي وكيل شناخته شده تكاليف و حقوقي نيز (...)

 • وکلای دادگستری، استقلال و مصونیت آنها در اسناد بین المللی - ژوئيه 2015

  عباس هادی-وکیل دادگستری اردیبهشت 90
  چکیده :
  لازمه امنیت اجتماعی وجود محاکم بی طرف و برخورداری از محاکمات منصفانه است. ازآنجا که دستیابی به چنین هدفی جز با ارائه و انجام دفاعی آزاد، با تمامی امکانات لازم که تسهیل و ارائه آن ازناحیه دولتها صورت میگیرد، مقدور نیست، دولتها همواره به فکر تامین حق دفاع بعنوان یکی از حقوق و آزادیهای افراد بشر درکنار اصولی مانند برائت بوده اند. نظر به اینکه تضمین این حق جز با توسل به مکانیسم ها و ابزارهای لازمه امکانپذیر نیست.
  برخورداری از حمایت ، مشاوره و دفاع وکلای دادگستری ،درتنظیم اسناد بین المللی و منطقه ای که به حقوق (...)

 • لزوم ارائه ایمیل و شماره تلفن همراه در مراجعه به دادگستری - ژوئيه 2015

  ماده ۶۵۵ قانون آیین دادرسی جرائم نیروهای مسلح و دادرسی الکترونیکی:
  در هر مورد که به موجب قوانین آیین دادرسی و سایر قوانین و مقررات موضوعه اعم از حقوقی و کیفری، سند، مدرک، نوشته، برگه اجراییه، اوراق رأی، امضا، اثر انگشت، ابلاغ اوراق قضایی، نشانی و مانند آن لازم باشد صورت الکترونیکی یا محتوای الکترونیکی آن حسب مورد با رعایت سازوکارهای امنیتی مذکور در مواد این قانون و تبصره های آن کافی و معتبر است.
  تبصره ۱ـ در کلیه مراحل تحقیق و رسیدگی حقوقی و کیفری و ارائه خدمات الکترونیک قضایی، نمی توان صرفاً به لحاظ شکل یا نحوه تبادل اطلاعات الکترونیکی از اعتبار بخشیدن به (...)

 • بررسی اجمالی اعمال و رفتار منافی شئون وکالت - ژوئيه 2015

  گروه تحقیقاتی دادسرای انتظامی کانون وکلای دادگستری مرکز
  در بین صاحب نظران تعاریف متعدد و گاه متفاوتی از واژه شئون شده است. برخی شئون وکالت را مجموعه امور و وظائف حرفه ای و تکالیف اخلاقی و اجتماعی می دانند که به لحاظ شغل و مقام وکالت ، رعایت آنها برای وکلا الزامی است. . برخی دیگر شأن را انتظاراتی که جامعه از یک منزلت یا جایگاه اجتماعی دارند، می دانند.
  به طور کلی ، برخی برای تشخیص رفتار خلاف شئون ، عرف خاص وکلا را معیار قرار می دهند و گروهی دیگر عرف عام و انتظارات جامعه از این اشخاص را ضابطه رفتار خلاف شأن می دانند.
  الف ) عرف عام : برخی از صاحبنظران معتقدند (...)

 • شناخت شان وکالت - ژوئيه 2015

  خانم معصومه مهرنامی.
  شان در لغت قدر و مرتبه عظمت و بزرگی و شوکت معنی شده است. قایل شدن شان برای افراد یا مشاغل حاکی ازاعتبار و بزرگی آن حرفه یا فرد می باشد. در قوانین مختلف ازشون وکالت نامبرده شده اهمیت شان وکالت در قانون به حدی است که نه تنها برای وکلا حریمی با عنوان شان وکالت قرار داده شده بلکه حتی شرط ورود به این حرفه نیز عدم انجام کارهایی است که مخالف شوون باشد این امر در بند 5 ماده 7 از قانون وکالت 1315تصریح شده است که در لایحه استقلال کانون 1333 دایره این محدودیت تنگتر شده وفق بند 6 ماده 10 لایحه استقلال جنایات مطلقا و جنحه هایی که به تشخیص هییت (...)

 • تبليغ حداقلی وكلا ايرادی ندارد - ژوئيه 2015

  تبليغ وکلاء در ايران از حساسيت خاصي برخوردار است. وکلا در ايران نمي توانند تبليغ کنند، اما تبليغ وکلا را گاه گاه در رسانه هاي مختلف و حتي روي ديوارهاي شهر هم مي بينيم. حول اين موضوع به گفتگو با شاپور منوچهري وکيل پايه يک دادگستري و نايب رييس کانون وکلاي مرکز نشستيم. وي به محدوديت تبليغ معتقد است اما ممنوعيت آن را غير موجه مي داند.
  از چند سال پيش هم به دنبال اين مساله بوديم. جلساتي با برخي وكلاي با تجربه داشتيم و به دنبال اين هستيم كه تبليغ را نظام‌مند كنيم. اگر ما بگوييم تبليغ به كلي ممنوع است با توجه به گستردگي جامعه و گستردگي وسايل ارتباط ‌جمعي غيرممكن (...)

 • تبلیغات وکلای دادگستری؛ بایسته‌ها و نبایسته‌ها - ژوئيه 2015

  به گزارش حوزه حقوقي قضايي باشگاه خبرنگاران، گسترش جوامع شهری و پیچیدگی روابط انسانی از یک سو و تحولات فنی اخیر و پیدایش بازارهای جهانی و رونق روز افزون ارتباطات از سویی دیگر، نقش و اهمیت اطلاع رسانی را در انتخاب اصلح می‌نمایاند. در حال حاضر، تبلیغات یکی از بارز ترین و سهل ترین راهکارها جهت کسب اطلاعات و افزایش آگاهی محسوب می‌گردد؛ اما، نحوه و نوع آن با توجه به موضوع متفاوت است. بر خلاف تبلیغات تجاری که با هدف کسب منافع حداکثری صورت می‌گیرد، گونه‌های دیگری از تبلیغات صرفا با هدف آگاهی رسانی و همیاری با مخاطب در انتخاب متناسب انجام می‌گیرند، كه مورد استفاده (...)

 • وكالت و تبليغ - ژوئيه 2015

  اين مقاله در شماره ۵۰ خبرنامه كانون وكلاي دادگستري مركز اصفهان شهريورماه ۱۳۸۹ به چاپ رسيده است.
  مدت‌ها بود كه فرصت نگارش مطلبي، حتي كوتاه جهت چاپ در خبرنامه برايم فراهم نشده بود، تا اينكه پس از شركت در جلسه اخير كميسيون انفورماتيك اتحاديه و بعد از شنيدن ديدگاه‌هاي دوستان كه تا حدي منعكس كننده ديدگاه‌هاي حاكم بر كانون‌هاي متبوع ايشان است، به موضوعات عجيبي بر خوردم كه بسيار محل تامل‌اند. بسياري از آنها را به جهت پرهيز از پراكندگي و از ميان رفتن انسجام بحث مسكوت نهاده، تنها به يك موضوع كه همانا بحث تبليغ از سوي وكلاست اشاره مي‌كنم.
  به راستي آيا وكالت نيز چون (...)

 • آشنايی با كانون وكلای دادگستری آلمان - ژوئن 2015

  كانون وكلاي دادگستري آلمان (مقررات مربوط به شغل وكالت دادگستري و وظايف و اهداف)
  مقررات مربوط به شغل وكالت دادگستري و وظايف و اهداف كانون هاي وكلا در كشور آلمان
  در كشور آلمان، شغل وكالت دادگستري و جايگاه آن در دولت و جامعه در قانون اساسي ذكر و تضمين شده و به طور جامع به وسيله قانون فدرال (قانون مجلس) وضع گرديده است.
  ۱- قانون وكالت آلمان:
  قانون وكالت آلمان (BRADO) قانوني است كه توسط مجلس وضع شده و تعيين كننده مقررات وكالت و جزئيات آن مي باشد. قانون وكالت، شغل وكالت را يك شغل آزاد و مستقل مي داند و وكلاي دادگستري در كشور آلمان، كاملاً از نفوذ دولت (...)

 • آشنايی با نظام وكالت دادگستری در فرانسه - ژوئن 2015

  وكلاي دادگستري هر حوزه قضايي فرانسه درون نهادي صنفي گردهم آمده تا مقررات حاكم بر حرفه خود را، در چارچوب قوانين و آيين نامه هاي دولتي قابل اجرا تنظيم نموده و خود بر اجراي صحيح آن نظارت كرده و به طور همبسته از حقوق صنفي خود در مقابل هرگونه تعرضي از خارج، بويژه از جانب مقامات دولتي، حمايت و دفاع نمايند. اين نهاد صنفي كانون وكلاي دادگستري نام دارد و داراي شخصيت حقوقي ميباشد كه نقش حامي حقوق و ناظر بر اجراي تعهدات دسته جمعي وكلاي عضو آن را داشته و به عنوان سخنگوي رسمي اين صنف اقدام مينمايد .
  انگيزه اصلي ايجاد كانون وكلا، حمايت از حقوق و مقام وكلاي دادگستري، (...)

 • آشنايی با نظام وكالت دادگستری در تركيه - ژوئن 2015

  قانون فعلي تركيه به شماره ۳۴۹۹ درسال ۱۹۳۸ (۱۳۱۷) به تصويب رسيده ولي بعد از ۲۵سال تشخيص داده شد كه اين قانون با شرايط روز و وضع اجتماعي تركيه تطبيق نمي كند، لذا در سال ۱۹۶۳ (۱۳۴۲) رئيس كانون وكلاي آنكارا كنگره اي با حضور نمايندگان كليه كانون هاي تركيه تشكيل شد و در مدت سه روز طرح جديد قانون وكالت كه قبلاً از طرف كانون هاي آنكارا واستانبول تهيه شده بود مطرح ومورد بحث قرار گرفت وپس از تصويب، از طرف وزير دادگستري به مجلس تصويب گرديد، و چون اكثريت وكلاي مجلس ملي ومجلس سناي تركيه را وكلاي دادگستري تشكيل مي دادند لايحه مذكور جزو اولين لوايحي بود كه به تصويب رسيد. (...)

 • جدول تطبیقی لایحه جامع وکالت از زمان اعلام وصول در دولت تا ارسال به مجلس - مه 2015

  لایحه جامع وکالت و مشاوره حقوقی تهیه شده توسط قوه قضائیه پس از طی فراز و نشیب های فراوان در دولت های دهم و یازدهم و برگشت بلا دلیل آن به قوه قضائیه، بالاخره در 23/1/93 در اجرای اصل 74 قانون اساسی به دولت ارسال شد.بلافاصله پس از اطلاع کانون وکلا از متن لایحه پیشنهادی، کمیته ای متشکل از نمایندگان کانون وکلای دادگستری مرکز و سایر کانون های وکلای دادگستری کشور تشکیل و طی جلسات متمادی نسبت به اصلاح بنیادین لایحه اقدام و سپس با همکاری معاونت محترم حقوقی رئیس جمهور متن پیشنهادی خود را تقدیم هیأت مدیره محترم وزیران نمودند. جدول تطبیقی حاضر به منظور مقایسه لایحه (...)

 • بیانیه بیست و چهارمین اجلاس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) - مه 2015

  بیست و چهارمین اجلاس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران در تاریخ ۱۶ و ۱۷ اردیبهشت ماه با حضور اعضای هیات مدیره کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور در فضای صمیمانه با حضور مهمانانی از قوای سه گانه در خرم آباد استان لرستان، تشکیل شد و پس از بحث و بررسی پیرامون مسایل جاری حوزه وکالت اعلام می دارد: ۱- استقلال وکیل و کانون های وکلای دادگستری میراث مدنی ارزشمندی است که حفظ آن موجب تضمین دادرسی عادلانه و اعتبار نظام دادرسی و ملی کشور است. هیات عمومی کانون های وکلای دادگستری با عنایت به اینکه لایحه جامع وکالت در فرآیند رسیدگی است بر ضرورت تدوین جامع و علمی و (...)

 • گزارش دومین روز بیست و چهارمین همایش مجمع عمومی اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران – اسکودا (خرم آباد) - مه 2015

  جلسات دو روزه مجمع عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران، در تاریخ ۱۶ و ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ در محل مجتمع پذیرایی آرشین، شهرستان خرم آباد با حضور اعضای هیات مدیره ۲۳ کانون وکلای دادگستری عضو اتحادیه برگزار شد. در ابتدای جلسه با رای گیری مستقیم، آقای دکتر جلیل مالکی از کانون مرکز بعنوان رئیس جلسه و آقای حبیب الله مرادی از کانون کردستان و آقای زین العابدین رستمی از کانون البرز بعنوان ناظر و آقای علی محمد ظهریان از کانون زنجان بعنوان منشی همایش بیست و چهارم انتخاب شدند. سپس آقای مالکی، از زحمات میزبانی کانون وکلای دادگستری لرستان تشکر و تقدیر نموده و (...)

 • مشروح گزارش اولین روز بیست و چهارمین همایش سراسری کانونهای وکلای دادگستری در خرم آباد - مه 2015

  مراسم افتتاحیه بیست و چهارمین همایش سراسری کانون‌های وکلای دادگستری در خرم‌آباد آغاز شد.
  رئیس کانون وکلای استان لرستان دکتر محمدعلی رضائیان در ابتدای مراسم افتتاحیه گفت: کانونهای وکلا تاریخی بیش از شصت ساله در مورد استقلال دارد. کانونها واکنش های بی بدیلی در مورد قانون گریزی داشته و دارند. کانونهای وکلا بدون دریافت بودجه ای به وظایف خود عمل می کنند.جلب مشارکت خا رجی درکشور ما ضروری است و این مهم بوجود نخواهد آمد مگر با وجود یک دستگاه قضایی کارآمد. استقلال رمز موفقیت و خط قرمز جامعه وکلای ایران است.
  نماینده محترم ولی فقیه آیت الله سیداحمد میرعمادی در (...)

 • گزارش تصویری اولین روز بیست و چهارمین همایش سراسری کانونهای وکلای دادگستری در خرم آباد - مه 2015

 • درآمدی بر رويه بازرسی فيزيكی از وكلا در برخی مراجع قضايی - مه 2015

  دکتـر بهـروز جـوانـمـرد، حسن فـدايی
  مقدمه
  وكلای دادگستری از جمله افرادی هستند كه به دليل نوع شغلشان رفت و آمد زيادی به دادسراها و مجتمع های قضايی داشته و به دليل جايگاه قانوني خود از شان و احترام خاصي در دستگاه قضايی علی القاعده بايستي برخوردار باشند.مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز در تاريخ ۱۱ / ۷ / ۱۳۷۰ ماده واحده‌اي را در خصوص انتخاب وكيل توسط اصحاب دعوي به تصويب رساند كه تبصره ۳ ماده واحده مذكور صراحتاً اعلام مي‌دارد:«وكيل در مقام دفاع از احترام و تامينات شاغلين شغل قضا برخوردار مي‌باشد‌.» كه با تفسير منطقي از اين بند، مي‌توان آن را به معناي تاكيد بر جايگاه (...)

 • بازرسی بدنی وکلا و کارشناسان دادگستری - مه 2015

  محمد صالحی وکیل دادگستری
  از سال‌های میانی دهه ۸۰ خورشیدی در زمان ریاست جناب حاج آقای مفید در دیوانعالی کشور، بازرسی بدنی وکلا و کارشناسان دادگستری معمول شد (البته خوانندگان تیزبین نیک می‌دانند که در مراجع قضایی اختصاصی این امر دارای سابقه است) لیکن واکنش مناسبی از ناحیه عموم وکلا و کارشناسان و خصوصا هیات‌مدیره‌ها که نمایندگی حضرات را در مراجع قانونی برعهده دارند مشاهده نشد تا اینکه ریاست سابق حفاظت‌اطلاعات قوه‌قضاییه و درپی آن روسای اسبق و سابق حفاظت و اطلاعات دادگستری استان تهران اقدام به صدور بخشنامه مبنی بر بازرسی از وکلا و کارشناسان کردند البته تنها (...)

 • آسیب شناسی هتک حرمت وکلای دادگستری - مه 2015

  هر از گاهی می ببینیم و می شنویم که وکلای دادگستری در محیط دادگستری که خواه و ناخواه هر روزه میزبان آنهاست ، مورد اهانت و بی مهری قرار گرفته اند . در گیری یکی از مامورین انتظامی گارد حفاظت مجتمع قضائی ملا صدرای شیراز با یکی از وکلای دادگستری در چند روز اخیر از این گونه اتفاقات نا رواست.
  نگارنده در مقام قضاوت و معرفی مقصر این گونه حوادث ناپسند و ناخوشایند نیست چرا که اولا، خود وکیل دادگستری است و عرق شغلی در قضاوتش بلا اثر نخواهد بود. ثانیا، چون شاهد عینی ماجرا نبوده، نادیده را داوری نمودن دشوار است و اساسا این نوشتار نیز در صدد یافتن گناهکار و بی گناه نیست (...)

 • لایحه جامع وکالت و مشاوره حقوقی - فوريه 2015

  مقدمه توجیهی: در اجرای تکلیف مقرر در ماده (۲۱۲) قانون برنامه پنجم توسعه و به منظور تجمیع قوانین پراکنده و متعدد در حوزه وکالت و ساماندهی آن و با توجه به لزوم ایجاد تغییرات بنیادین در تشکیلات و ساختار کانون وکلا، لایحه یادشده جهت طی تشریفات قانونی تقدیم می شود: “لایحه جامع وکالت و مشاوره حقوقی” فصل اول – کلیات ماده ۱- در اجرای اصل ۳۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ساختار کانون وکلای دادگستری به شرح این قانون اصلاح و بر اساس آن اداره می گردد. ماده ۲- وکالت دادگستری عبارت است از نیابت و نمایندگی امور حقوقی از سوی اشخاص حقیقی یا حقوقی (...)

 • اصلاح آئین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب1334 - نوامبر 2014

  شماره100/16286/
  9000 30/3/1388
  مدیرعامل محترم روزنامه رسمی کشور
  تصویر اصلاح آئین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب1334
  به شماره 72/87/1 مورخ 27/3/1387 ریاست محترم قوه قضائیه جهت انتشار به پیوست
  ارسال می‌گردد.
  مدیرکل دبیرخانه قوه قضائیه ـ محسن محدث
  شماره72/87/
  1 27
  /3/1388
  اصلاح آئین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب1334
  ماده1ـ واژه‌ها و عبارات اختصاری بکار رفته در این آئین‌نامه به شرح ذیل تعریف
  می‌شود:
  1) کانون: کانون وکلای دادگستری.
  2) قانون : قانون لایحه قانونی استقلال کانون وکلاء دادگستری (...)